Klawiatury komputerowe mogą się zabrudzić po długotrwałym użytkowaniu, nawet jeśli w ich pobliżu nie jesz ani nie palisz. A często przecież bywa inaczej, prawda? 🙂

Przepracowane godziny, kurz, zanieczyszczenia i brud mogą wpływać na działanie klawiatury. W większości przypadków odłączenie klawiatury i wyczyszczenie jej sprężonym powietrzem i/lub alkoholem izopropylowym to wszystko, czego potrzebujesz, aby klawiatura była ładna i czysta. Woda i inne płyny są bardziej szkodliwe, więc jeśli zamoczysz klawiaturę, odłącz ją i natychmiast wysusz. Ten artykuł omawia kilka różnych sposobów bezpiecznego czyszczenia klawiatury Twojego komputera. Jeśli jednak już sama myśl o czyszczeniu takich urządzeń przyprawia Cię o ból głowy może warto skorzystać z usług firm które zajmują się sprzątaniem biura i czyszczenie wszystkich tego typu urządzeń.

Wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable.

Aby chronić sprzęt przed uszkodzeniem, wyłącz komputer przed przystąpieniem do czyszczenia klawiatury. Jeśli klawiatura jest przewodowa, wyciągnij wtyczkę łączącą ją z komputerem. Jeśli nie możesz wyjąć klawiatury, na przykład podczas czyszczenia laptopa, odłącz kabel zasilający komputera, aby wyeliminować ryzyko porażenia prądem.
Klawiatury USB można odłączyć przed wyłączeniem komputera. Robienie tego z klawiaturą inną niż USB może spowodować uszkodzenie komputera, więc jeśli nie masz pewności, zawsze najpierw wyłączaj komputer.
Wyjmij baterie z klawiatur bezprzewodowych, zwłaszcza jeśli planujesz dokładne czyszczenie klawiszy.

brudna klawiatura
Klawiatura bywa zaniedbywana w naszym biurze. Rzadko ją czyścimy

Odwróć klawiaturę do góry nogami, aby wytrząsnąć luźne zanieczyszczenia.

Odwróć klawiaturę i usuń jak najwięcej luźnych zanieczyszczeń. Zachowaj ostrożność podczas potrząsania klawiaturą. Większość okruchów jedzenia, brudu, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń od razu wypadnie. Przechylaj klawiaturę w różnych kierunkach i stukaj nieco mocniej, aby wyrzucić wszelkie zauważone resztki.
Wsłuchaj się w dźwięk grzechotających drobin wewnątrz klawiatury. Zdarza się to czasami w przypadku klawiatur mechanicznych i innych urządzeń z takimi klawiszami. Rozważ rozebranie wszystkoich klawiszy klawiatury, aby dokładnie ją wyczyścić.
Jeśli czyścisz laptopa, trzymaj ekran otwarty, podtrzymując jednocześnie podstawę komputera drugą ręką.
Możesz również spróbować użyć produktu w żelu do czyszczenia, aby usunąć zanieczyszczenia między klawiszami. Produkty te mają śliską (ale w pewnym sensie stałą) konsystencję i można je przykładać do klawiatury i odklejać. Po oderwaniu produktu wszelkie luźne zanieczyszczenia przylgną do szlamu. Zanim zainwestujesz w żel do czyszczenia klawiatury, przeczytaj recenzje każdego produktu, aby wybrać odpowiedni produkt.

Użyj sprężonego powietrza, aby wydmuchać kurz i zanieczyszczenia z klawiszy.

Sprężone powietrze to najbardziej niezawodne narzędzie do ogólnego czyszczenia, więc kup je w lokalnym sklepie lub internecie, jeśli go nie posiadasz. Po przymocowaniu plastikowej słomki do dyszy, trzymaj pojemnik pod kątem 45 stopni, kierując go na klawisze. Przesuń dyszę po klawiaturze ruchem lewo-prawo, używając kontrolowanych wydmuchow powietrza. Trzymaj dyszę 1⁄2 cala (1,3 cm) nad klawiaturą przez cały czas.
Aby całkowicie wyczyścić klawiaturę, dmuchaj w nią pod różnymi kątami. Najpierw skieruj go do siebie, a następnie obróć w dowolną stronę.
Jeśli czyścisz laptopa lub klawiaturę membranową, spróbuj trzymać ją podczas wydmuchiwania. Trzymaj ją pochyloną pod kątem około 75 stopni, aby nie była ustawiona całkowicie pionowo.

Użyj odkurzacza do wciągnięcia trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Siła ssania odkurzacza usuwa najbardziej uporczywe zanieczyszczenia, które utknęły między klawiszami. Jeśli nie masz odkurzacza z wężem, spróbuj użyć zwykłego odkurzacza z nasadką szczotkową. Przejdź przez całą klawiaturę, skupiając się w szczególności na obszarach wokół klawiszy. Większość twardych grudek brudu zostaje tam zaklinowana.
Upewnij się, że żaden z twoich klawiszy nie jest luźny, zwłaszcza na laptopie. Jeśli klawisz wypadnie, wyjmij go z odkurzacza, umyj i wsuń z powrotem na miejsce. Załóż go na trzonek klawisza lub klips, aby ponownie przymocować go do klawiatury.

Oczyść okolice klawiszy wacikiem nasączonym alkoholem izopropylowym.

Bardzo delikatnie zwilż bawełniany wacik, aby pod klawiszami nie dostała się zbyt duża ilość wilgoci. Wytrzyj każdy klawisz z osobna, aby usunąć resztki kurzu, olejów i innych zanieczyszczeń. Powtórz to kilka razy w razie potrzeby, aby wyczyścić boki każdego klawisza i przestrzeń wokół niego. Wymieniaj waciki, gdy się zabrudzą. Używanie alkoholu może usunąć litery, cyfry i symbole wydrukowane na każdym klawiszu, więc staraj się trzymać go z dala od drukowanej części.
Alkohol izopropylowy bardzo szybko schnie, więc jest lepszym rozwiązaniem niż woda. Możesz go dostać w większości drogerii i sklepów wielobranżowych.
Inną opcją czyszczenia jest owinięcie noża ściereczką z mikrofibry. Zwilż go alkoholem izopropylowym, a następnie wciśnij w rowki klawiatury. Działa to najlepiej w przypadku klawiatur mechanicznych z podniesionymi klawiszami.
Zachowaj ostrożność podczas pracy na laptopie. Alkohol izopropylowy to wciąż świetny wybór do czyszczenia, ale delikatny sprzęt laptopa znajduje się tuż pod klawiaturą. Nie pozwól, aby wilgoć kapała pod klawisze.

Wytrzyj klawiaturę szmatką zwilżoną alkoholem izopropylowym.

Wybierz niestrzępiącą się ściereczkę lub ręcznik papierowy, aby uniknąć wprowadzania nowych zanieczyszczeń — ściereczka z mikrofibry do czyszczenia ekranu lub ściereczka do okularów to świetna opcja. Upewnij się, że szmatka w ogóle nie kapie po zwilżeniu. Wytrzyj górną część każdego klawisza, aby usunąć pozostały kurz i inne zanieczyszczenia.[4] Staraj się nie szorować zbyt mocno, ponieważ alkohol może usunąć nadruk z każdego klawisza.
Uważaj na często używane klawisze, takie jak spacja i klawisz Enter. Te plamy mają zwykle więcej brudu. Może być konieczne wielokrotne szorowanie ich w celu ich oczyszczenia.
W przypadku bardzo zabrudzonych miejsc użyj wykałaczki, aby przebić się przez brud. Trzymaj wykałaczkę prawie płasko na klawiszu i pocieraj brud, aby go poluzować. Resztę zetrzyj alkoholem izopropylowym.

Wypoleruj klawiaturę niestrzępiącą się szmatką.

Wytrzyj klawiaturę po raz ostatni, aby usunąć zalegający kurz i nadmiar wilgoci. Oceń, klawiatura powinna teraz wyglądać jak nowa. Jeśli nadal jest brudna, rozważ rozebranie jej na części i jeszcze bardiej dokładne czyszczenie. Kiedy skończysz, podłącz klawiaturę i przetestuj ją.
Alkohol izopropylowy na klawiaturze wysycha w ciągu około minuty. Woda nieco dłużej. Jeśli używasz wody, bądź ostrożny by do klawiatury nie dostała się wilgoć, pozwól jej wyschnąć zostawiając nawet na 24 godziny przed ponownym podłączeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *